CHCESZ ZGŁOŚIĆ ZDARZENIE? ZADZWOŃ NA 998

Szkolenie w oddziale Arriva – 10 lipca – zagrożenia związane z pojazdami CNG

W sobotę 10 lipca, pomimo wakacji, nasi strażacy odbyli półtoragodzinne szkolenie w oddziale firmy Arriva w Klaudynie. Tematem szkolenia był specyfika zagrożeń związana z coraz częściej spotykanymi na naszych drogach autobusami napędzanymi silnikami na gaz ziemny (CNG). Autobusy to spełniają wysokie normy ekologiczne, ale niosą też dla strażaków nowe wyzwania, jeśli chodzi o podejmowanie działań ratowniczych.

Podczas szkolenia zapoznaliśmy się z budową autobusu Solaris Urbino 18 CNG – w szczególności umiejscowieniem i działaniem zaworów odcinających dopływ gazu, zaworu spuszczającego gaz z układu, zaworów przy butlach na dachu, głównego wyłącznika prądu, a oprócz tego również wygląd wnętrza autobusu, jak rozróżnić autobus zasilany CNG od innego (diesel, elektryczny, LNG). Omówiliśmy zasady i sposoby ewakuacji pasażerów, awaryjne otwieranie drzwi, dostęp przez okna i szyberdachy.

Okazuje się, że w bazie w Klaudynie jest na stale obsługiwanych ponad 50 autobusów zasilanych gazem. W związku z tym, baza, oprócz typowej hali warsztatowo-serwisowej,  jest wyposażona w stację tankowania gazu CNG. Gaz dostarczany jest w postaci płynnej i na miejscu jest nawaniany i przetwarzany do postaci gazowej, dostosowanej do instalacji autobusowych. Strażacy zapoznali się z zasadami obsługi stacji, potencjalnymi zagrożeniami, umiejscowieniem zaworów odcinających i sprzętu p.poż.

Szkolenie poprowadzili:

  • ze strony Arriva: mistrz warsztatu Tomasz Jabłoński (prelegent w zakresie obsługi autobusu), inspektor ds. BHP Mirosław Grajewski, Kierownik Oddziału w Warszawie i Teresinie Artur Guz, Kierownik Oddziału w Klaudynie Adam Górecki;
  • Ze strony obsługi stacji tankowania CNG uczestniczył p. Tomasz Bogusz (prelegent w zakresie obsługi stacji).

Serdecznie dziękujemy pracownikom firmy Arriva za merytoryczne szkolenie i bardzo miłe przyjęcie. Podkreślić należy, że szkolenie to odbyło się z inicjatywy firmy Arriva, która w ten sposób dba o bezpieczeństwo pasażerów przewożonych swoimi autobusami, czyli także mieszkańców naszej Gminy. Należy życzyć sobie, aby inne firmy w podobny sposób podchodziły do kwestii bezpieczeństwa. Po ponad półtoragodzinnej części merytorycznej był czas na kawę, herbatę, ciastka oraz na chwilę rozmowy o specyfice organizacji transportu miejskiego. Na koniec, podziękowaliśmy za tę cenną inicjatywę i umówiliśmy się na kolejne spotkanie.