CHCESZ ZGŁOŚIĆ ZDARZENIE? ZADZWOŃ NA 998

STATYSTYKI GMINNE Z ZAKRESU OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ

Stare Babice, to gmina w województwie mazowieckiem, w powiecie warszawskim zachodnim, gdzie w 23 miejscowościach oficjalnie zamieszkuje 20 tysięcy osób.

Gmina zlokalizowana jest w sąsiedztwie stolicy Polski – m. st. Warszawy oraz Kampinoskiego Parku Narodowego i Lasu Bemowskiego. Przez teren gminy Stare Babice przebiegają liczne drogi publiczne, w tym trasa szybkiego ruchu S8, jak również kilka dróg wojewódzkich (nr 580, 718, 898) i powiatowych, gazociąg Gaz-System i ropociąg PERN. Zabudowa, to w szczególności domy jednorodzinne, ale występują również wielorodzinne osiedla mieszkaniowe, bloki mieszkalne, budynki sakralne i użyteczności publicznej, domy opieki, centra handlowe, centra logistyczne i zakłady przemysłowe.

W 2023 r. na terenie gminy Stare Babice odnotowano łącznie 223 takie interwencje, przy których usuwaniu uczestniczyły jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym przede wszystkim nasze Ochotnicze Straże Pożarne ze Starych Babic i z Borzęcina Dużego.

Odnotowano 52 pożary (23%), w tym 48 małych, 3 średnie i 1 bardzo duży (pożar hali magazynowej w miejscowości Zielonki-Parcela), 133 miejscowe zagrożenia (60%) i 38 alarmów fałszywych (17%). Najwięcej zdarzeń odnotowano w Starych Babicach i Borzęcinie Dużym oraz w Blizne Łaszczyńskiego (tutaj w szczególności były to zdarzenia na trasie S8) oraz w Klaudynie.

Najwięcej pożarów odnotowano w grupie: suche trawy, wysypiska śmieci i słomy – 25 interwencji. Do pożarów w budynkach mieszkalnych wyjeżdżano 16 razy, do budynków gospodarczych, magazynowych, użyteczności publicznej 6 razy. Pojazdy mechaniczne paliły się 5 razy. Nie odnotowano pożarów w lasach. Kilka osób zostało rannych, nikt nie zginął, aczkolwiek mamy wiedzę, że w szpitalu zmarł motocyklista, który w stanie krytycznym został przetransportowany do szpitala (zdarzenie z kwietnia z ul. Koczarskiej w Starych Babicach).

Ogólnie 2023 r. pod względem ochrony przeciwpożarowej należy uważać za jeden ze spokojniejszych. Nie było znacznych podtopień, czy gwałtownych podmuchów silnego wiatru.

Ochotnicza Straż Pożarna w Starych Babicach odnotowała 189 interwencji, a Ochotnicza Straż Pożarna w Borzęcinie Dużym alarmowo wyjeżdżała 92 razy

Zdarzenia z podziałem na miesiące:

 • Styczeń – 12
 • Luty – 21
 • Marzec – 19
 • Kwiecień – 15
 • Maj – 16
 • Czerwiec – 16
 • Lipiec – 23
 • Sierpień – 28
 • Wrzesień – 21
 • Październik – 19
 • Listopad – 18
 • Grudzień – 15

Zdarzenia z podziałem na poszczególne miejscowości/wsie:

 • Blizne Jasińskiego – 13
 • Blizne Łaszczyńskiego – 20
 • Babice Nowe – 12
 • Borzęcin Duży – 26
 • Borzęcin Mały – 8
 • Buda – 3
 • Janów – 2
 • Klaudyn – 20
 • Koczargi Nowe – 11
 • Koczargi Stare – 7
 • Kwirynów – 4
 • Latchorzew – 9
 • Lipków – 11
 • Lubiczów – 3
 • Mariew – 6
 • Stanisławów – 2
 • Stare Babice – 27
 • Topolin – 0
 • Wierzbin – 2
 • Wojcieszyn – 11
 • Zalesie – 3
 • Zielonki Parcela – 14
 • Zielonki Wieś – 9

Śledź na bieżąco życie naszych OSP:

OSP Stare Babice – https://www.facebook.com/ospbabice i http://www.ospbabice.waw.pl/

OSP Borzęcin Duży – https://www.facebook.com/OSPBorzecin/

sporządził: Michał Starnowski na podstawie SWD PSP we współpracy z Wydziałem Operacyjno-Szkoleniowym KP PSP w Błoniu.